Wybór kotła gazowego to decyzja której skutki będziemy odczuwać przez co najmniej kilkanaście lat. Warto ją przemyśleć i podjąć decyzję w oparciu o fakty, a nie stereotypy.
Oto 5 prostych zasad o których warto pomyśleć przed odpowiedzią na pytanie: Jaki kocioł gazowy jest mi potrzebny?
1. Wybieraj kotły których producenci zapewniają usługi serwisowe w Twoim mieście.
Na terenie Wrocławia będą to firmy Vaillant, Termet, De Dietrich, Viessmann, Saunier Duval oraz paru innych.
2. Weryfikuj czy osoba której zlecasz montaż figuruje u producenta kotła na internetowej liści autoryzowanych instalatorów.
Często instalator mówi że ma autoryzacje ale po rozliczeniu montażu znika i jest nieuchwytny. Zlecenie wymiany pieca autoryzowanemu instalatorowi np. firmy Termet daje możliwość wydłużenia gwarancji na piecyk aż do 3 lat.
3. Współpracuj z firmami proponującymi kilka rozwiązań w oparciu o różnych producentów kotłów. Każda instalacja grzewcza ma inne potrzeby.
Jeżeli wyczujesz że instalator bezkrytycznie i ‘’na siłę’’ promuje i zachwala konkretne urządzenie przed Twoimi oczami – zastanów się co nim kieruje? Producenci niektórych firm płacą instalatorom aż 500pln za tzw. przygotowanie kotła do uruchomienia. Innymi słowy płacą za zachwalanie ich produktów.
4. Koniecznie na zweryfikuj czy cena części zamiennych za Twój nowy kocioł nie jest drastycznie wysoka.
Przykład: cena rynkowa całego nowego kotła 3500 pln brutto.
Cena katalogowa wymiennika ciepła do tego kotła 2900 pln brutto.
Więcej o problemach współczesnych urządzeń przeczytasz TU.
5. Nie rozdzielaj poszczególnych etapów modernizacji na różne firmy. Szukaj obsługi kompleksowej lub firm specjalistycznych które współpracują.
Komin wykonał kominiarz, kocioł zamontował instalator, odbioru dokonał niezależny serwisant. Problemy np. z nieszczelnościach kominowych stwierdzi serwisant przy rozruchu, ale czy komin jest źle wykonany przez kominiarza, czy został uszkodzony przez instalatora przy instalacji pieca będzie ciężko ustalić. Jedna firma wykonawcza to jedna faktura za usługę czyli brak przepychanek i unikania odpowiedzialności przez każdą ze stron.