Modernizacja kotłowni to często montaż nowego wkładu kominowego.
Wymiana kotła gazowego wiąże się z modernizacją komina gdy kocioł z otwartą komorą spalania wymieniamy na kocioł kondensacyjny. Większość pieców gazowych na terenie Wrocławia to właśnie starsze kotły z otwartą komorą spalania. Instalacja komina kwasoodpornego w takim przypadku jest konieczna, bo spaliny będą wypychane na dach wentylatorem. Komin kwasoodporny musi być zatem przygotowany na pracę z nadciśnieniem. Odcinki komina do kotłów turbo i kondensacyjnych uszczelniane są połączeniem z uszczelką. Na zdjęciu obok na czerwono.
W kominie kotła kondensacyjnego dochodzi do intensywnej kondensacji pary wodnej ze spalin, ponieważ temperatura spalin jest niższa od temperatury spalin kotła atmosferycznego. Poprawna instalacja wkładu kominowego to gwarancja bezpiecznej pracy układu spalinowego.
Najczęściej spotykane we Wrocławiu błędy przy montażu wkładu kominowego to:
- Podłączenie pieca z otwartą komorą spalania do komina rurą aluminiową. Rura aluminiowa służy do wentylacji a podłączona do piecyka ulega szybko korozji. Uszkodzenia rury są mało widoczne dla użytkownika i powodują wieloletnie podtruwanie organizmu tlenkiem węgla.
- Brak staranności instalatora przy łączeniu odcinków rur a w szczególności uszkodzenie uszczelek przy montażu wkładu kominowego.
- Brak odkraplacza przy kotłach turbo, który powoduje: zalewanie komory spalania, korozję wewnątrz kotła, uszkodzenia okładzin termicznych komory, kondensację wilgoci w presostacie i przyśpieszone starzenie wszystkich podzespołów kotła.
- Często wycieki korozyjnego kondensatu z górnej części kotła gazowego w kierunku części dolnej prowadzą do uszkodzeń automatyki. Każdy wyciek powinien być możliwie szybko usunięty bo może doprowadzić do kosztownych napraw.
Jakie materiały stosować do montażu wkładu kominowego?
Tradycyjnie do montażu wkładu używane były materiały ze stali kwasoodpornej. Od 2018 często spotykamy się z wkładami z tworzywa sztucznego. Oba rozwiązania są aktualnie dopuszczone do stosowania ale róznią się zasadniczo od siebie.
Wkład kominowy ze stali kwasoodpornej:
- bardzo trwały ze względu na odporność temperaturową i chemiczna,
- droższy od tworzywowego,
- wymaga większego nakładu pracy przy montażu niż tworzywowy,
- można go po latach naprawić wymieniając uszczelki,
Wkład kominowy z tworzywa sztucznego:
- ograniczona trwałość na temperatury - nie nadaje się do kotłów turbo,
- ograniczona trwałość chemiczna - wielokrotne nagrzewanie i chłodzenie wraz z odprowadzaniem wykroplin prowadzi do kruszenia plastiku po latach. Często rury takie przy próbach naprawy komina pękają w rękach.
- tańszy od wkładu ze stali nierdzewnej,
- łatwy w montażu ze względu na niską wagę i bezproblemowe cięcie szlifierką,
Biorąc pod uwagę powyższe zalecamy montaż wkładu kominowego ze stali nierdzewnej. Będzie on trochę droższy od tworzywowego ale zapewni wieloletnią i bezproblemową pracę kotła gazowego.