Montaż kotłów gazowych wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność użytkowania. Jednym z ważnych elementów tego procesu jest dobór odpowietrzników. W artykule omówimy rodzaje odpowietrzników i kryteria, którymi należy kierować się przy wyborze najodpowiedniejszego dla danego kotła.
Dlaczego montujemy odpowietrzniki na instalacji z nowym kotłem gazowym?
Odpowietrznik jest to urządzenie, którego zadaniem jest usuwanie powietrza z instalacji grzewczej, co pozwala na utrzymanie prawidłowego ciśnienia i umożliwia płynny przepływ wody. Jest to element niezbędny dla poprawnej pracy kotła gazowego. Istnieją różne rodzaje odpowietrzników, które różnią się konstrukcją, funkcjonalnością i zastosowaniem.
Jakie są rodzaje odpowietrzników stosowanych na instalacji z kotłami?
Pierwszym rodzajem jest odpowietrznik automatyczny. Jest to najczęściej stosowany typ, który samodzielnie usuwa powietrze z instalacji. Jest łatwy w montażu i użytkowaniu, a jego działanie jest bezobsługowe. Każdy kocioł gazowy ma taki odpowietrznik zlokalizowany obok pompy obiegowej. Odpowietrzniki automatyczne stosowane są również na instalacji w jej najwyższych punktach. Wadą odpowietrzników automatycznych jest możliwość ich zablokowania przez osady na instalacji. Odpowietrznik który podcieka wymaga wymiany. Zaletą jest to że po montażu kotła i uzupełnieniu wody w układzie automatycznie usunie z niej powietrze.
Innym rodzajem jest odpowietrznik manualny. Jest to urządzenie, które wymaga interwencji użytkownika, aby usunąć powietrze z instalacji. Jest to rozwiązanie stosowane w przypadku instalacji o mniejszej skali i jest tańsze niż odpowietrznik automatyczny. Odpowietrzniki takie występują w kotłach rzadziej.
Przy montażu nowego kotła gazowego sprawdzamy:
Czy odpowietrznik automatyczny za pompą jest otwarty?
Czy odpowietrznik manualny w najwyższym punkcie instalacji jest otwarty?
Czy odpowietrznik przy pompie cyrkulacyjnej jest sprawny?
Czy pętla ładowania zasobnika jest poprawnie odpowietrzona?
Wybierając odpowietrznik instalacji, należy zwrócić uwagę na kilka kryteriów, takich jak rodzaj instalacji, wielkość i rodzaj kotła oraz miejsce jego umiejscowienia. W przypadku instalacji o dużej skali, w których kocioł jest zainstalowany na wysokości, warto rozważyć zastosowanie odpowietrznika automatycznego. W przypadku mniejszych instalacji, odpowietrznik manualny może być wystarczającym rozwiązaniem ale powinien być zainstalowany w widocznym miejscu. W przypadku awarii odpowietrznika będzie łatwo można zamontować nowy. Ponadto należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany odpowietrznik. Najlepiej stosować urządzenia wykonane z materiałów odpornych na korozję, takich jak mosiądz czy stal nierdzewna. Ostatnio częściej spotykamy odpowietrzniki wykonane z tworzywa sztucznego.