Kotły gazowe są popularnym i ekonomicznym sposobem na ogrzewanie budynków we Wrocławiu i wielu innych miastach. Są one dostępne w wielu różnych modelach i rozmiarach, co umożliwia dopasowanie ich do potrzeb każdego domu. W tym artykule omówimy kilka rodzajów kotłów gazowych i ich zastosowanie.
Nowoczesne kondensacyjne kotły gazowe.
Pierwszym rodzajem kotłów gazowych są kotły kondensacyjne. Są one wyposażone w specjalne wymienniki ciepła, które wykorzystują bardzo efektywnie ciepło powstające w czasie spalania gazu do ogrzewania wody użytkowej. Dzięki temu, kotły te są bardzo oszczędne. Ponadto, ze względu na swoją wysoką efektywność, są one często wybierane przez osoby, które chcą ograniczyć swoje rachunki za ogrzewanie. Temperatura spalin w kotłach kondensacyjnych jest niska w większości przypadków około 50-80 stopni Celsjusza. Dzięki niskiej temperaturze spalin większość generowanego ciepła przekazywana jest na instalację. Ograniczone są straty kominowe – ilość ciepła odprowadzona przez spaliny. Przy montażu nowego kotła kondensacyjnego trzeba wykonać odpływ kondensatu do kanalizacji.
Stare kotły gazowe atmosferyczne.
Drugim rodzajem kotłów gazowych są kotły atmosferyczne. To stare rozwiązanie wycofane już z produkcji ale nadal popularnie występujące na terenie Wrocławia. Kotły te działają jako tradycyjne kotły, wytwarzając ciepło i wodę grzewczą, ale nie posiadają funkcji kondensacji. Wymiennik ciepła ma małą efektywność i spaliny opuszczające kocioł mają wysoką temperaturę spalin. W efekcie takiej konstrukcji duża ilość ciepła jest tracona w formie straty kominowej. Spaliny w takim kotle mają temperaturę sto kilkadziesiąt stopni. Przy wymianie kotła atmosferycznego na nowy kondensacyjny musimy wykonać nowy wkład kominowy. Często robi się to bezinwazyjnie poprzez wsadzenie do istniejącej rury spalinowej dodatkowej małej rury o średnicy 6-8 cm. Nowa rura służy do odprowadzania spalin. Przestrzeń pomiędzy starą rurą a nową będzie wykorzystywana przez zamontowany kocioł gazowy do zasysania powietrza do spalania.
Lepsze od atmosferycznych a gorsze od kondensacyjnych kotły turbo.
Ostatnim rodzajem kotłów gazowych są kotły z zamkniętą komorą spalania (Turbo). Kotły te zostały wycofane z produkcji w 2016 roku. Są one wyposażone w wentylator, który wymusza przepływ spalin przez wymiennik ciepła. Są bezpieczniejsze od kotłów atmosferycznych ale nadal mają wysoką temperaturę spalin. Kotły te również zostały wycofane z produkcji ze względu na niską efektywność. Przy montażu nowego kotła gazowego stary komin po kotle gazowym typu turbo może być wykorzystany do montażu nowego kotła kondensacyjnego.
Aktualnie montujemy wyłącznie kotły gazowe typu kondensacyjnego.
Zapewnia to ekonomiczną pracę kotłowni, bezpieczeństwo dla użytkownika oraz brak problemów z dostępnością usług serwisowo naprawczych.