O czym należy pamiętać przy montażu kotłów gazowych?
Montaż kotłów gazowych podlega szeregowi wymagań określonych w przepisach prawa. Przestrzeganie tych przepisów jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność użytkowania kotła gazowego. Przede wszystkim, kocioł gazowy musi być zainstalowany przez instalatora posiadającego uprawnienia gazowe i elektryczne. Dobrze jest jeżeli instalator posiada uprawnienia zarówno do montażu jak i serwisu urządzeń grzewczych.
Czy możemy zamontować dowolny kocioł gazowy?
Kolejnym wymogiem jest odpowiednie oznakowanie i certyfikacja urządzenia. Kotły gazowe muszą posiadać oznakowanie zgodne z normą PN-EN 203-1 dotyczącą kotłów gazowych, a także być zatwierdzone przez odpowiednią instytucję certyfikującą. Nie dopuszczalne jest montowanie kotłów nie dopuszczonych na polski rynek urządzeń grzewczych. Ten sam model kotła może mieć inna specyfikacje jeżeli będzie montowany w Polsce, Anglii lub w Niemczech. Często ten sam model kotła jest inaczej wykonany na potrzeby różnych rynków.
Nie zalecamy kupowania / montowania kotłów z Niemiec, bo identycznych oznaczeń i nazw kotły mają inną budowę.
Jakie powinno być pomieszczenie w którym montujemy piec gazowy?
Instalacja musi być wykonana zgodnie z projektem i instrukcją producenta oraz zgodnie z wytycznymi określonymi w przepisach dotyczących instalacji gazowych. Przy montażu kotła instalator powinien zwrócić uwagę na wymagania dotyczące odległości między kotłem a ścianami, sufitem i innymi elementami budynku. Ciężko serwisować kocioł, który jest zamontowany bardzo wysoko. Dodatkowo przed kotłem powinna być przestrzeń minimum 1 metra aby można było ściągnąć obudowę. Nie należy montować kotła w obrysie wanny lub prysznica.
Do najważniejszych wymagań miejsca montażu kotła należy kubatura pomieszczenia. Minimalna kubatura to 6 metrów sześciennych dla kotła kondensacyjnego i 8,5 metra sześciennego dla kotła z otwartą komorą spalania.
Kocioł gazowy powinien być prawidłowo podłączony do systemu spalinowego. Inny układ spalinowy będzie montowany do kotła z otwartą a inny z zamkniętą komorą spalania. Ponadto, dla bezpieczeństwa miejsce montażu kotła możemy wyposażyć w system detekcji tlenku gazu i gazu.
Wreszcie, po zakończeniu montażu, instalator powinien wydać protokół montażu lub fakturę, który potwierdza, że instalacja została wykonana zgodnie z wymaganiami i jest bezpieczna dla użytkowania. Obecnie większość producentów kotłów gazowych wymaga wykonania tzw zerowego uruchomienia kotła bezpośrednio po montażu. Autoryzowany serwisant sprawdza urządzenie, dokonuje regulacji i sprawdza poprawność montażu.
Podsumowując, montaż kotłów gazowych jest regulowany szeregiem wymagań i dla bezpieczeństwa warto zadbać o każdy wspomniany wyżej aspekt.
Świadczymy kompleksowe (montaż, demontaż, uruchomienie zerowe) usługi montażu kotłów we Wrocławiu.